Wałbrzych, dnia 18.07.2014 r.


      Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu Informuje, że w ustalonym terminie składania ofert do Zamawiającego wpłynęły n/w oferty cenowe:

 

1) Telefonia Dialog Sp. z o.o.

ul. Strzegomska 142A

54-429 Wrocław

cena brutto oferty: 27.772,76 zł

 

2) e-Call Polska Sp. z o.o.

ul. Pionierów 39

41-711 Ruda Śląska

cena brutto oferty: 56.654,54 zł

 

3) Orange Polska S.A.
Al. Jerozolimskie 160
02-326 Warszawa
cena brutto oferty: 41.239,44 zł


Do realizacji Zamawiający wybrał ofertę cenową złożoną przez:
 

1) Telefonia Dialog Sp. z o.o.

ul. Strzegomska 142A

54-429 Wrocław

cena brutto oferty: 27.772,76 zł

 

Dziękujemy za udział w niniejszym postępowaniu i zapraszamy do udziału w następnych zapytaniach ofertowych


Wałbrzych, dnia 09.07.2014 r.


DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW

W związku z zapytaniem jednego z wykonawców z dnia 08.07.2014 r. następującej treści: 

„Czy Zamawiający dopuszcza wykorzystanie centrali używanej przy realizacji zamówienia?”

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wyjaśnia:

 

Zamawiający dopuszcza możliwość wykorzystania używanej centrali telefonicznej przy realizacji zamówienia pod warunkiem, że będzie ona w pełni sprawna technicznie i będzie spełniała warunki techniczne opisane w zapytaniu ofertowym. Jednocześnie Zamawiający przypomina, że Wykonawca będzie zobowiązany do konserwacji i utrzymania w pełnej sprawności technicznej centrali na własny koszt. Zamawiający zaleca więc zaoferowanie urządzenia dobrej jakości, które nie jest wyeksploatowane ze względu na późniejsze niskie koszty eksploatacji w okresie realizacji umowy.


Wałbrzych, dnia 09.07.2014 r. 

 DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW

W związku z zapytaniem jednego z wykonawców z dnia 08.07.2014 r. następującej treści:

 

„Wszystkie połączenia międzynarodowe charakteryzują się dużą rozpiętością cenową, im dalszy i bardziej egzotyczny kraj to opłata jest wyższa i może wynosić nawet 15,00 zł netto/1 min. W celu uniknięcia przez Zamawiającego niepotrzebnego poniesienia podrożonych kosztów uśrednionych cen za połączenia międzynarodowe wnosimy o ich doprecyzowanie jako "połączenia międzynarodowe stacjonarne w ramach Unii Europejskiej”.

 

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wyjaśnia:

 

Zamawiający pod pojęciem połączeń międzynarodowych rozumie rozmowy międzynarodowe na numery stacjonarne do krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, USA, Kanady, Australii. W przypadku konieczności wykonania połączenia do pozostałych krajów będzie obowiązywać stawka zgodnie z cennikiem operatora.



Wałbrzych, dnia 07.07.2014 r.

 DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW

W związku z zapytaniem z dnia 07.07.2014 r. jednego z Wykonawców następującej treści:

1.     Zwracamy się do zamawiającego z zapytaniem, czy Zamawiający zgodzi się na wydłużenie terminu składania ofert co najmniej do dnia 17 lipca 2014 ?

W uzasadnieniu informuję, że Wykonawca w celu należytego przygotowania oferty w przedmiotowym postępowaniu przeprowadzić musi analizę techniczną dotyczącą określenia możliwości realizacji wymagań Zamawiającego.

Dokładny audyt techniczny przeprowadzony przez Wykonawcę działa również na korzyść Zamawiającego, ponieważ zapewnia prawidłową realizację zamówienia i eliminuje ewentualne błędy wynikające np. wskutek pośpiechu. Wybrany termin przeprowadzenia postępowania jest wręcz nierealny dla wykonawców na sporządzenie ofert, co prowadzi do ograniczenia możliwości wzięcia udziału w postępowaniu i złożenia ofert przez większe grono oferentów, Wykonawca podkreśla, że każda przychylna odpowiedź Zamawiającego ułatwiająca Wykonawcy przygotowanie rzetelnej oferty przetargową wpływa na koszty realizacji zamówienia przez Wykonawcę, a więc wpływa korzystnie dla Zamawiającego na wycenę ofert przetargowych potencjalnych Wykonawców.

2.     Formularz ofertowy

Czy Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu formularza ofertowego: „Oferujemy wykonanie przedmiotu zamówienia w terminie 25.07.2014 r.  – 24.08.2016  r."  dotyczącego terminu wykonania zamówienia na: „Oferujemy rozpoczęcie świadczenia usług do 30 dni od terminu zawarcia umowy i wykonanie przedmiotu zamówienia w terminie do ....."? Wnosimy o modyfikację zapisu.


Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wyjaśnia:

Ad 1.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu modyfikuje treść zapytania ofertowego w następujący sposób:

1)       Pkt 5) ppkt 4) otrzymuje brzmienie:

„Oferty należy składać w siedzibie Zamawiającego: Al. Wyzwolenia 24 w Wałbrzychu – Biuro Obsługi Klienta – pokój nr 13 w terminie  do dnia 17 lipca 2014 roku

2)       Pkt 5) ppkt 5) otrzymuje brzmienie:

„Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego w dniu 18 lipca 2014 r. Zamawiający nie przewiduje publicznej sesji otwarcia ofert.”

3)       Pkt 5) ppkt 3) otrzymuje brzmienie:

„Ofertę należy złożyć w zamkniętej ofercie w oznakowanej w następujący sposób:

OFERTA

ZAPYTANIE OFERTOWE

NA <Świadczenie usług telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej

dla Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu>

NIE OTWIERAĆ PRZED 18 lipca 2014”

Ad. 2

Zamawiający zmodyfikował treść zapytania ofertowego w następujący sposób:

1)       Pkt 3) otrzymał brzmienie:

        „Termin rozpoczęcia świadczenia usługi: 60 dni licząc od dnia zawarcia umowy

        Termin zakończenia świadczenia usługi: 22 miesiące licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usługi.”

2)       Pkt  6) załącznika nr 1 (formularz oferty) otrzymał brzmienie:

        „Oferujemy następujące terminy realizacji zamówienia:

        -  termin rozpoczęcia świadczenia usługi: 60 dni licząc od dnia zawarcia umowy,

        - termin zakończenia świadczenia usługi: 22 miesiące licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usługi.”

3)     W kolumnie nr 8 załącznika nr 2 (formularz cenowy) – ilość miesięcy trwania usługi/naliczania opłaty: liczby „24” zastąpiono liczbami „22”.

 

Zmodyfikowane załączniki do zapytania ofertowego zostaną niezwłocznie udostępnione w BIP Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.


Wałbrzych, dnia 07.07.2014 r.

DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW

W związku z zapytaniem jednego z Wykonawców z dnia 04.07.2014 r. następującej treści:

 

1.   Prosimy o wskazanie który z operatorów jest właścicielem numeracji macierzystej wskazanej w zaproszeniu oraz który operator jest obecnie dostawcą usług telekomunikacyjnych. Informacja powyższa jest niezbędna do określenia przez Wykonawcę sposobu oraz ewentualnych kosztów przy przejęciu numeracji.

2.         Zamawiający w treści zaproszenia określa termin realizacji zamówienia od 25.07.2014 roku. Ustalenie takiego warunku, mając na uwadze przedmiot zamówienia, powoduje, iż potencjalny Wykonawca nie będzie miał czasu na wybudowanie niezbędnej infrastruktury. Wykonawca zwraca uwagę, iż termin ten jest stanowczo zbyt krótki, niemożliwy do dotrzymania i rażąco narusza zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w taki sposób, że stawia w uprzywilejowanej pozycji podmiot, który obecnie świadczy dla Zamawiającego usługi podobne bądź identyczne z tymi objętymi niniejszym postępowaniem. Niezmiernie istotnym czynnikiem, który powinien zostać uwzględniony przez Zamawiającego w czasie ustalania warunków postępowania o zamówienie publiczne jest uwzględnienie technicznych reżimów budowy łączy telekomunikacyjnych i realiów związanych z realizacją konkretnej usługi. Ustalając nieosiągalny dla większości potencjalnych wykonawców termin realizacji umowy / rozpoczęcia świadczenia usług Zamawiający uniemożliwia przeprowadzenie postępowania przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji. Działając w powyższy sposób Zamawiający, naruszając przepisy Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i zgadza się na zawarcie umowy ze z góry upatrzonym wykonawcą.

 

Usługi stanowiące przedmiot zamówienia są usługami dedykowanymi tylko dla Zamawiającego, Zamawiający więc powinien liczyć się z tym, że dostęp z sieci wykonawcy do konkretnych lokalizacji może wymagać inwestycji w postaci przyłączenia tych punktów. Trudno bowiem wymagać od każdego Wykonawcy, aby posiadał w każdej lokalizacji potencjalnego swojego abonenta zakończenie sieci przy wykorzystaniu łącz kablowych czy też radiowych.

Mając na uwadze wyżej opisane wymogi muszą być brane pod uwagę aspekty związane z koniecznością dobudowy łącz lub ich dzierżawy, i tak:

-  w przypadku dobudowy infrastruktury kablowej muszą być brane pod uwagę min. czynniki proceduralne, uzyskanie samego tylko pozwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego może zająć do 4 miesięcy, czas ten wynika z wielu obowiązków nałożonych na podmiot, który takie pozwolenie zamierza uzyskać, zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Termin na wydanie decyzji administracyjnej określa kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z nim organ ma 30 dni na jej wydanie, a w przypadkach szczególnie skomplikowanych nawet 2 miesiące. Dodatkowo zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne inwestorzy są obowiązani uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami, szczegóły tych uzgodnień określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej, z godnie z §11 tego rozporządzenia treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu, a opinię tą wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku w uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni, przy czym nie zajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu. Określony powyżej obowiązek zatwierdzenia projektu organizacji ruchu następuje na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem , zgodnie z §6 organizację ruchu zatwierdza, na podstawie projektu organizacji ruchu, organ zarządzający ruchem właściwy dla danej drogi, co więcej zgodnie z §7 pkt. 3 do przedstawionego do zatwierdzenia projektu organizacji ruchu powinny być dołączone opinie komendanta miejskiego Policji - przy czym istotne jest tu to, że żaden akt prawny nie określa terminu, w jakim powinna być ta sprawa załatwiona, co w praktyce przekłada się na czas od 1 do 2 tygodni, nie można oczywiście pominąć czasu, jaki potrzebuje wykonawca na przygotowanie tych wniosków i niezbędnych map.

 

- w przypadku chęci pozyskania infrastruktury od operatorów obcych w tym głównie Orange S.A., należy wziąć pod uwagę średni czas uruchomienia usług jaki wynika z praktyki telekomunikacyjnej, w której minimalny czas na uruchomienie usług przez innego operatora to czas 1 miesiąca (przy założeniu, że zamówienie na dane usługi zostanie pozytywnie przyjęte w czasie 14 dni od daty jego złożenia, oraz dostępna będzie dokładnie wymagana w danej lokalizacji infrastruktura techniczna danego operatora), jednakże wspomniany średni czas oddania infrastruktury technicznej np. przez Orange S.A., to czas 60 dni od daty złożenia zamówienia.

 

Z dotychczasowej praktyki wynika, że rozpoczęcie świadczenia usług dla abonentów na warunkach wyżej opisanych następuje w terminie do 90 dni od dnia podpisania umowy. Zatem przedstawienie przez Zamawiającego warunku rozpoczęcia świadczenia usług w terminie wskazanym w zaproszeniu powoduje, iż większość wykonawców nie będzie mogło złożyć swojej oferty, a zawężenie grona potencjalnych wykonawców odbędzie się ze szkodą dla Zamawiającego, który ograniczając konkurencję zmniejsza swoje szanse na optymalizację wykorzystania środków budżetowych na realizację przedmiotu zamówienia.

 

Ponadto wadliwe wyznaczenie terminu rozpoczęcia świadczenia usług zmusza wykonawców składających oferty do wzięcia pod uwagę, przy określaniu wysokości oferty, kosztów ewentualnych kar umownych. Należy przypomnieć, iż zgodnie z art. 44 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Zarazem art.17 Ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych stanowi, iż naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiot lub warunki zostały określone w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji.

 

Na koniec warto zauważyć, iż Zamawiający nie może się tłumaczyć tym, że termin rozpoczęcia świadczenia usługi jest determinowany przez umowę która wygasa, gdyż Zamawiający wiedział o konieczności rozpisania postępowania znacznie wcześniej i mógł przewidzieć czas niezbędny do uruchomienia usługi dla wszystkich potencjalnych wykonawców, a nie tylko dla posiadającego obecnie infrastrukturę w lokalizacji.

 

W związku z powyżej przytoczonymi faktami Wykonawca wnosi o ustalenie realnego, nie krótszego niż 45 dni terminu rozpoczęcia świadczenia usług liczonego od dnia podpisania umowy.

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wyjaśnia:

 

Ad.1

Obecnym dostawcą numeracji telefonicznej wskazanej w zapytaniu ofertowym oraz wykonawcą usług telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej dla Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu jest operator: NETIA S.A.

 

Ad 2.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu modyfikuje treść zapytania ofertowego w następujący sposób:

1)       Pkt 3) otrzymuje brzmienie:

        „Termin rozpoczęcia świadczenia usługi: 60 dni licząc od dnia zawarcia umowy

        Termin zakończenia świadczenia usługi: 22 miesiące licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usługi.”

2)       Pkt  6) załącznika nr 1 (formularz oferty) otrzymuje brzmienie:

        „Oferujemy następujące terminy realizacji zamówienia:

        -  termin rozpoczęcia świadczenia usługi: 60 dni licząc od dnia zawarcia umowy,

        - termin zakończenia świadczenia usługi: 22 miesiące licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usługi.”

3)     W kolumnie nr 8 załącznika nr 2 (formularz cenowy) – ilość miesięcy trwania usługi/naliczania opłaty: liczby „24” zastąpiono liczbami „22”.

 

Zmodyfikowane załączniki do zapytania ofertowego zostaną niezwłocznie udostępnione w BIP Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.



Powrót

Pokaż komentarz

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
ZAPYTANIE OFERTOWE - Świadczenie usług telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej dla Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu
Podmiot udostępniający informację:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
Informację opublikował:
Data publikacji:
01.07.2014 15:19
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:
Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
18.07.2014 10:41