POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW
al. Wyzwolenia 24, 58-300 Wałbrzych
POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW
Anna Juszczyszyn-Sroka
Parter, Pokój 26
TEL. (74) 84-60-522 | e-mail: rzecznik.konsumenta@powiatwalbrzyski.pl
Powiatowy Rzecznik Konsumentów
od 1 sierpnia 2014 roku przyjmuje mieszkańców Powiatu Wałbrzyskiego oraz miasta Wałbrzycha
Zakres działania:
Wykonuje zadania samorządu powiatowego w zakresie ochrony praw konsumentów oraz zwalczania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów na podstawie:
-
art.art. 37,38,39,42,86 ust.1 i 100 ust.1 ustawy z dnia 16 luty 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów ( Dz. U. Nr 50, poz. 331),
-
art.art. 63, 633, 634 i 47938 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku K.p.c. ( Dz. U. Nr 43, poz. 296 )
Status prawny:
W związku ze zmianą wprowadzoną przez ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, Poz. 1458) stosunek pracy z Rzecznikiem Konsumentów nawiązuje Starosta. Z dniem 01 stycznia 2009 r. Rzecznik Konsumentów jest bezpośrednio podporządkowany Staroście, a nie jak było dotychczas Radzie Powiatu.
Kompetencje:
Jest organem pomocy prawnej o uprawnieniach doradczych i procesowych. Nie posiada natomiast uprawnień kontrolnych i nakazowych. Przedsiębiorca do którego zwrócił się Rzecznik w sprawie ochrony praw i interesów konsumentów obowiązany jest udzielić mu wyjaśnień i informacji będących przedmiotem wystąpienia oraz ustosunkować się do jego opinii i uwag.
Podstawowe zadania:
Zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej
-
w zakresie ochrony interesów konsumentów,
-
występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów, możliwość wytaczania powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępowania za ich zgodą do toczącego się postępowania sądowego w sprawach o ochronę interesów konsumentów, jak też przedstawiania sądowi istotnego dla sprawy stanowiska (bez bezpośredniego uczestnictwa)
-
możliwość wytaczania powództwa o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone,
-
współdziałanie z właściwymi miejscowo Delegaturami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi.
-
prawo zawiadamiania UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję bądź naruszających zbiorowe interesy konsumentów
-
przekazywanie na bieżąco Delegaturom UOKiK wniosków i sygnalizowanie problemów dotyczących ochrony konsumentów, które wymagają podjęcia działań na szczeblu administracji rządowej. Składanie wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego
-
w zakresie ochrony interesów konsumentów jest też oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia na szkodę konsumentów.
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw:
Poradnictwo i pomoc prawna na rzecz indywidualnych konsumentów prowadzone jest od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania Starostwa. Porady prawne udzielane są telefonicznie, pocztą e-mail i bezpośrednio w biurze. Polegają na: udzielaniu wszechstronnej informacji n/t przysługujących konsumentom praw i obowiązków, interpretacji obowiązujących, pomocy w redagowaniu pism reklamacyjnych, ukierunkowywaniu konsumenta w dochodzeniu roszczeń, udostępnianie broszur i literatury fachowej, aktów prawnych oraz orzecznictwa sadowego. Sprawy złożone z którymi konsument nie jest w stanie sam sobie poradzić przejmowane są do osobistego prowadzenia przez Rzecznika; zakres przedmiotowy zgłaszanych spraw jest bardzo szeroki (obok roszczeń wynikających z jakości nabywanych towarów i usług, obejmuje też dostawę mediów, usługi telekomunikacyjne, finansowe, turystyczne, przewozowe, edukacyjne, medyczne i in.) Wymaga to często wnikliwego zapoznania się posiadanymi przez klienta dokumentami i stosownymi przepisami, dlatego też wskazane jest telefoniczne uzgadnianie terminu spotkania. Wszelkie informacje i spostrzeżenia przekazywane przez konsumentów wykorzystywane są przez Rzecznika w ramach kierowanych do przedsiębiorców wystąpień i działań podejmowanych na rzecz ochrony konsumentów. Dot. to w szczególności: stosowania przez przedsiębiorców nieuczciwych praktyk rynkowych krzywdzących konsumentów, jednostronnego narzucania przez przedsiębiorców warunków umów z konsumentami i stosowania w nich niedozwolonych postanowień, uporczywego naruszania powszechnie obowiązujących przepisów prawa i zasad, rzetelności kupieckiej i dobrych obyczajów. Sprawy dot. jakości towarów i usług, wymagające wiedzy specjalistycznej, oględzin lub ekspertyzy, czy też kontroli u przedsiębiorcy, kierowane są do Delegatury Inspekcji Handlowej zgodnie z jej ustawowymi kompetencjami.
W wypadku nieskutecznych mediacji w sprawach indywidualnych dochodzenie roszczeń możliwe jest na drodze postępowania sądowego przed polubownymi sądami konsumenckimi bądź sądami powszechnymi W postępowaniu sądowym w sprawach o ochronę interesów konsumentów Rzecznik działa jak prokurator, nie jest więc pełnomocnikiem strony. Decyzja o bezpośrednim udziale Rzecznika w tym postępowaniu należy wyłącznie do niego. Konsument nie może go do tego zmusić.
Uwaga:
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wałbrzychu informuje, że udziela odpowiedzi na korespondencję otrzymywaną pocztą elektroniczną, która spełnia wymogi określone w art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) tzn. zawiera co najmniej wskazane :
- osoby (imienia i nazwiska) od której pochodzą,
- adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy i nr domu) tej osoby,
- przedmiotu sprawy, której dotyczy